1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Ford’dan Teknolojiyle Kullanıcıyı Dış Dünyadan Koparan Konsept

Ford’dan Teknolojiyle Kullanıcıyı Dış Dünyadan Koparan Konsept
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

ayrımındalık odağında Kuga üzerine geliştirilen konsept ile birlikte Ford ekibinin dikkat çeken çalışmalarına bir yenisi daha ekleniyor.

nihayet yıllarda araç içi odağında geliştirdiği ilginç konsept projelerle dikkat çeken Ford, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kısa süre önce Kuga merkezli tanıtımı gerçektirilen yeni projede, araç içerisindeki donanımların bir araya getirilerek kullanıcının dış dünyadaki stresten uzak kılındığı bir şema düşünülmüş. Bu dönemde yolculukları nasıl daha keyifli hale getirebileceğini araştıran Ford da ‘Geleceği Bugünden ıslaka’ vizyonuna uygun olarak ‘ayrımındalık Odaklı Konsept Otomobil’ geliştirdi. Bu otomobil ile sürücüye, araca binmeden önce kabin havasının temizlenmesi ve hijyenik hale getirilmesi, nefes alma ve nabız üzerinde uyarıcı etki sağlayan elektrikli sürücü koltuğu ve bilinçli sürüş kılavuzları gibi çeşitli teknolojiler ve özellikler sunuluyor.

ford konsept 1
ford konsept 2

Ford konseptinde araç içi hijyen elemanları dikkat çekiyor

Proje kapsamında gelen giyilebilir teknoloji, sürücünün ve diğer yolcuların nabız ve vücut sıcaklığı verilerini kullanarak ortam sıcaklığının ve sürüş modunun ayarlanmasından acil durumlarda (kalp krizi vs.) otomatik olarak acil durum araması yapma ve aracı güvenli bir şekilde otomatik olarak durdurma imkanı da sunuyor. ‘ayrımındalık Odaklı Konsept Otomobil’ ilaveten, diğer özelliklerden farklı olarak tam yatabilen koltuk ve koltuk kafalığında yer alan hoparlörle dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

vasıtata “Temizliği tesirnleştirme özelliği de dikkat çekiyor. annehtarlık veya bir uygulama kullanılarak etkinleştirilen bu özellikle sürücü araca binmeden önce klima çalıştırılarak kabine temiz ve taze hava akışı sağlanıyor. Kulanılan premium filtre sayesinde tüm toz, koku, kirli hava, alerjen maddeler ve bakteri boyutundaki parçacıkların giderilmesine yardımcı oluyor. UV filtreli ışıklar da akıllı telefonlardaki ekran ve yüzeylerdeki virüs ve mikropların üremesini durdurarak daha hijyenik bir kabin ortamı yaratıyor. Konfor da bu projede ön planda. Kısa uyku fonksiyonu olarak isimlendirilen destekle, uzun yolculuklarda verilecek molalar için tam yatay konuma geçebilen koltuk, boyun desteği ve sürücünün uykuveyaldıktan sonra dinlenmiş olarak uyanmasına yardımcı oluyor.

alakali video

Mustang Mach E[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap