1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Epic Games’ten Fortnite için Apple tarafına kilit başvuru

Epic Games’ten Fortnite için Apple tarafına kilit başvuru
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Apple App Store iOS

cenup Kore yönetimi kısa süre önce Apple App Store ve Google Play Store için komisyon özelinde büyük bir engel getirdi.

Bilmeyenler için Epic Games uzun süre önce Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi.

Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etti. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı.

Apple ve Google, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor.

Bu genel olarak başka uygulama geliştiricilerin de hoşuna gitmeyen süreci cenup Kore yönetimi de beğenmedi. memleket alınan karar ile uygulama içi satın alma konusunda Apple ve Google sistemlerinin zorunlu olması durumunu bitirdi.

Bu sayede uygulama geliştiriciler uygulamalarında başka ödeme yöntemlerini kullanabilecek, böylelikle Apple ve Google’a yüzde 30 komisyon kesintisi ödemeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Epic Games, Apple tarafına başvuru ile Fortnite’ı cenup Kore’de yeniden App Store’a koymak istiyor

Direkt olarak Epic Games’ten gelen açıklamaya göre Apple’a yapılan başvuruda, Epic Games geliştirici hesabının cenup Kore merkezli olarak aktif edilmesi istendi. Aynı zamanda yine cenup Kore merkezli olarak Fortnite’ın mobil sürümüyle App Store’a girmesi de talep edildi.

Epic Games yeni süreçte hem Apple’ın ödeme tekniğini hem de kendi ödeme tekniğini yan yana kullanmak istediklerini duyurdu. Yeni yasa özelinde Apple’ın bunu kabul etmesi gerekiyor ancak sürecin tam olarak nasıl ilerleyeceğini kimse bilmiyor.

Apple genel olarak sürece sıcak bakmıyor. Firma açık olarak Epic Games diğerleriyle aynı kurallara uymadığı sürece App Store’a geri almayacağız diyor.

alakaniz Çekebilir

İlerite ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap