1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Epic Games Ve Apple Savaşında Fortnite İçin İyi Haber Gelmedi

Epic Games Ve Apple Savaşında Fortnite İçin İyi Haber Gelmedi
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Apple App Store iOS

Epic Games ve Apple savaşında geçtiğimiz hafta yeni bir seviyeye geçildi. Mahkeme Epic Games’i sevindirecek ve Apple’ı üzecek bir karar aldı.

Bilmeyenler için tekrardan hatırlayalım. Epic Games geçtiğimiz dönemde Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi.

Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etti. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı.

Apple ve Google, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor.

İşte bu konuda süren davada geçtiğimiz hafta bir karar çıktı. ABD’de mahkeme, Apple’ın firmaların uygulamalarına alternatif bağlantılar ve alternatif ödeme sistemleri eklemesine izin vermesi gerektiğine karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Epic Games, Apple ve Fortnite olayı çok uzu sürecek

Bu yukarıdaki karar ışığında Epic Games ve aynı zamanda diğer firmalar / uygulama geliştiriciler rahat şekilde yüzde 30’luk komisyondan kurtulabilecek. Ancak bu durum Epic Games için şimdilik büyük bir fayda sağlamıyor. Çünkü Apple, Epic Games’i ve Fortnite’ı App Store’a almıyor.

Apple, bugün yapılan açıklamaya göre mahkemeden geri dönülemez bir karar çıkmadan Epic Games’e kapıların açılmayacağını net şekilde belirtiyor. Mahkemeden bu konuda kesin bir kararın çıkması ise hukukçulara göre yıllar alabilir.

alakaniz Çekebilir

İlerite ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap