1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Epic Games neden ücretsiz oyun veriyor? İşte 5 sır

Epic Games neden ücretsiz oyun veriyor? İşte 5 sır
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

kafalarda Fortnite adındaki yeni bir bedava battle-royale oyununun yapımcısı olarak tanıdığımız Epic Games’i bugün duymayan oyuncu neredeyse yok. Biz onu bir süredir oyun yapımcısından ziyade dijital oyun mağazası olarak duyuyoruz. Bunun nedeni gerçekten kaliteli olabilen oyunları, kullanıcılarına bedava vermesi. Peki Epic Games neden bedava oyun veriyor? Bilmeniz gerekenlerden bahsettik.


Epic Games’in bu haftaki bedava oyunu belli oldu!

Epic Games’in bu haftaki bedava oyunu belli oldu!

Her hafta bedava oyun veren Epic Games, bu hafta da karşımıza çıktı. İşte platformun oyunculara dağıttığı yeni oyun.

Epic Games neden bedava oyun veriyor?

Her şirketin pazarlama sırları vardır. doğal ki Epic’in gelecek planlarını bilemeyiz, ancak bedava oyunlar vermelerinin şirkete 5 katkısından bahsettik.

reyunlar sandığınız kadar pahalıya “patlamıyor”

epic games neden ucretsiz oyun veriyor iste 5 sir 2
Epic Games

mesele 60 dolar olan bir oyunu Epic Games bedava dağıtmak istediğinde kullanıcı başı 60 dolar ödemiyor. Ticaretin her alanında toptan satışta indirim yapılır. Konu bilgisayar oyunları olsa bile toptan satış, şirketin daha az para ödemesini sağlamakta.

Hiç Epic Games reklamı gördünüz mü?

epic games neden ucretsiz oyun veriyor iste 5 sir 4
Epic Games Store

Fortnite reklamları görmüş olabilirsiniz ancak Epic Games, direkt olarak mağazası için reklam vermiyor. Çünkü işin doğrusu her oyun bedava olduğunda haber siteleri ve oyuncu toplulukları bunu yeterince duyuruyor. Şirket reklamlara para harcamak yerine bedava oyun vermek için aldığı lisanslara para harcıyor. Böylece insanların oyunu her oynamak istediğinde açtığı ve bilgisayarında yüklü tuttuğu bir istemci bulunmuş oluyor. Epic Games’ten aldığınız oyunu sadece Epic Games’te oynayabiliyorsunuz ve sadece istemci açılırken karşınıza çıkan reklamlar bile şirkete para kazandırıyor.

Fortnite = para para!

epic games neden ucretsiz oyun veriyor iste 5 sir 3
Fortnite

Ben dahil çoğu insanın fark ettiği gibi Epic Games Store’da bedava olan AAA oyunların içerikleri Fortnite’a geliyor. Böylece oyuncular iki oyun arasında bir bağ kurarak her iki tarafın da içeriğinin tadına bakmak istiyor. mesele Star Wars Battlefront 2 bedava olduktan sonra Fortnite’a Star Wars içerikleri gelmesiyle hayranların bir kısmı Fortnite’a başladı. Fortnite, Epic Games’e ait olduğu için oyun içi satın alımlar direkt olarak şirketin kasasına gidiyor. Böylece arada oluşturulan bağ, şirkete mali destek olarak dönüyor.

Epic Games’i bilgisayarınızda yüklü tutuyorsunuz

epic games neden ucretsiz oyun veriyor iste 5 sir 5
Epic Games Store

Uzun bir teknoloji marketi koridoru düşünün, koridorun sonunda almak istediğiniz telefon var ve sona gidene kadar market size onlarca ürün gösterebilir. Siz hedefe ulaşmaya çalışırken muhtemelen birkaç çeşit aksesuar göreceksiniz. Epic’in stratejisi de bundan pek farklı değil, istediğiniz oyunu oynayabilmek için istemciyi yüklü tutarak aslında platformu aklınıza kazıyorsunuz. Steam‘in bugüne kadar ulaşmasını sağlayan bu pazarlama taktiği sayesinde oyunlarınızı tek bir yerde tutmak için Steam’den alışveriş yaptığınızı biliyoruz.

Epic Games, istediğiniz oyunu Steam yerine Epic’ten almanızı sağlamak için zaman zaman indirim kuponları veriyor. Bunun amacı da sizi Epic Games Store’da alışveriş yapmaya alıştırmak.

Indie oyun stüdyolarıyla yapılan anlaşmalar

epic games neden ucretsiz oyun veriyor iste 5 sir among
Among akıl

Epic Games, AAA oyunlar için büyük paralar ödüyor olsalar da Indie oyunlar için yapımcılar Epic’e para veriyor bile olabilir. Çünkü Epic Games artık kimliğini ispatladı ve insanlar gelecek sonraki bedava oyunu merak ediyor. durumiyle Indie oyun yapımcıları; hem Epic Games’e dağıtılacak bedava oyun sağlıyor, hem de oyunlarını duyurmuş oluyor.

Bizim için Epic Games Store’un bedava oyun vermesinin 5 ayrıntıı bu şekilde. Elbette şirketin toplantı odalarında bundan fazlası konuşuluyor ve pazarlama planları uygulanıyor. Peki sizce şirketin, bedava oyun vermesindeki diğer çıkarları ne olabilir?

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap