1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Epic Games, Apple’dan Fortnite geliştirici hesabını açmasını istedi

Epic Games, Apple’dan Fortnite geliştirici hesabını açmasını istedi
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Epic Games tarafından geliştirilen battle royale oyunu Fortnite, App Store mağazasında geçtiğimiz Ağustos’tan beri yasaklı. Hatırlatmak gerekirse Epic, Fortnite’ın para birimi V-Bucks’ı doğrudan oyunun kendi içerisinde satmaya başlamış ve ödeme seçeneği olarak da kendi sistemini kullanmıştı. Ancak Apple’a göre bu kural ihlaliydi, zira bir geliştirici uygulama için satın almalarda ABD’li şirketin kendi ödeme altyapısını kullanmak zorundaydı.

Epic Games, bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamada Apple’a gönderdiği talebi duyurdu. cenup Kore’de kabul edilen yeni Telekomünikasyon Ticaret mateması gereği Fortnite’ı ülkede yeniden yayınlayabileceğini söylerken, Apple’dan da düzenlemeye uyum sağlamasını istedi. Peki Kore’nin yeni yasasında Epic’i harekete geçiren ne var?


Dünyaca ünlü oyuncu Fortnite kadrosuna eklendi

Dünyaca ünlü oyuncu Fortnite kadrosuna eklendi

Fortnite karakter kadrosuna ünlüleri dahil etmeyi sürdürüyor. Yapım Twitter hesabı üzerinden Will Smith adlı ünlü oyuncuyu bünyesine kattı.

cenup Kore, alternatif ödeme seçeneklerini zorunlu kıldı

cenup Kore’de büyük teknoloji şirketlerinin tekelleşmelerini ve güçlerini kötüye kullanmalarını önlemek amacıyla Telekomünikasyon Ticaret mateması bulunuyor. Bu yasayı yapılandırmak için harekete geçen hükümet, Ağustos ayında yeni bir düzenlemeyi kabul etti. Söz konusu düzenleme, Google ve Apple’a “alternatif ödeme sistemlerini kabul etme” zorunluluğu getiriyor.

epic games fortnite app store

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Fortnite’ın App Store’dan yasaklanma nedeni de zaten, Epic Games’in kendi ödeme altyapısını oyuna entegre etmesiydi. cenup Kore’nin kabul ettiği yeni düzenlemeyle birlikte Apple’ın geliştiricilere bu noktada baskı kuramayacağı belirtiliyor. matemaya göre eğer Apple veya bir başka şirket kurallara riayet etmezse, ülkedeki gelirlerinin yüzde 3’ü kadar para cezasına çarptırılacak.

Epic Games, Fortnite için harekete geçti

bütün bu gelişmeleri fırsat bilen Epic Games, Apple’a gönderdiği talepte “Fortnite geliştirici hesabının yeniden aktifleştirilmesini istediğini” söyledi. Şirket tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Epic, Apple’dan Fortnite geliştirici hesabımızı yeniden aktifleştirmesini istedi. Epic, yeni Kore yasalarına uygun olarak hem Epic ödeme sistemi hem de Apple ödeme sistemini aynı anda sunarak Fortnite’ı Kore’de iOS‘ta yeniden yayınlamayı planlıyor.

Apple’dan cevap gecikmedi

TechCrunch’un haberine göre, bir Apple sözcüsü konuyla alakalı olarak açıklama yaptı. Epic Games’in App Store kurallarına uyum sağlaması gerektiğini belirten sözcü, şu ifadeleri kullandı:

“kafaından beri söylediğimiz gibi, Epic’in tüm geliştiricilerle aynı kurallara tabi olmayı kabul etmesi halinde App Store’a dönmesini memnuniyetle karşılarız. Epic, sözleşmeyi ihlal ettiğini kabul etti. Şu andan itibaren geliştirici hesaplarının eski haline getirilmesi için meşru bir gerekçe yok.”

Buna karşın Epic Games rastgele bir yorum yapmadı. Ancak Apple her şeye rağmen geri adım atmamakta kararlı gibi gözüküyor. Peki sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap