1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

En iyi antivirüs hangisi? Hangi antivirüsü kullanmalısınız?

En iyi antivirüs hangisi? Hangi antivirüsü kullanmalısınız?
1

- Advertisement -

Faydalı birçok yönüyle öne çıkan İnternet, faydalı olduğu kadar risk de taşıyor. Öyle ki internet aracılığıyla bilgisayarımıza bulaşan virüsler, oldukça can sıkıcı olabiliyor. Özellikle mining ve fidye virüsleri, tam bir baş belası. Bu nedenle antivirüs kullanmak bir hayli mantıklı olacaktır. Peki piyasadaki hangi antivirüsleri kullanabilirsiniz? ve en iyi antivirüs hangisi?

- Advertisement -

Hangi antivirüsleri kullanabilirsiniz?

pexels pixabay 60504

Aşağıda, en iyi ve en çok tercih edilen antivirüs programlarını sıraladım. Bu programlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Ancak aşağıdaki en iyi antivirüs hangisi? adlı başlığı okuyup tercihinizi öyle yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü antivirüs, oldukça hassas bir konu.

 1. Kaspersky
 2. Eset
 3. Bitdefender
 4. Norton
 5. ESET NOD32
 6. Panda Ücretsiz
 7. Avira Ücretsiz
 8. Sophos Home Free
 9. Avast

En iyi antivirüs hangisi?

pexels christina morillo 1181244

Aslında bunun net bir cevabı yok. Ücretsiz sürümlerde çoğu antivirüs, aynı hizmetleri sunuyor. Fakat ücretli sürümlerde herhangi bir antivirüsü tercih edebilirsiniz. Eğer Windows 10 üzerinde ücretsiz şekilde kullanacaksanız ki en çok tercih edilen budur. Bitdefender programını tavsiye ederim. Çünkü ücretsiz sürümünü reklamsız, donanımlı ve ücretsiz kullanabileceğiniz bir program.

Ücretli sürümlerde ise Kaspersky ve ESET’i tavsiye edebilirim. Çünkü bu firmalar oldukça fazla tercih ediliyor. Bunun yanında müşteri memnuniyetleri de hatırı sayılır şekilde yüksek. Eğer 2021 Yılında Antivirüs Kullanmaya Gerek Var Mı? diye soruyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz. Belki bu yazı ile beraber antivirüsler hakkındaki fikriniz değişebilir. Ayrıca isterseniz biraz da virüs ve antivirüs kavramlarını yakından tanıyalım:

Virüs nedir?

Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır.

Terim genelde kötücül yazılım (malware) denilen geniş bir alanı ifade etmek için kullanılsa da, gerçek bir virüs aşağıda belirtilen iki görevi gerçekleştirmek durumundadır.

 • Kendini çoğaltmalı
 • Kendini çalıştırmalı (yürütmeli)

Antivirüs nedir?

Antivirüs yazılımı kötü amaçlı yazılımları engellemek, tespit etmek ve devre dışı bırakmak amacıyla kullanılan bilgisayar programlarıdır. Başlangıçta bilgisayar virüslerinden korunmak amacıyla üretilmiş olan antivirüs yazılımlarının kullanım alanı kötü amaçlı programların ortaya çıkmasının ardından genişlemiştir.

 

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir