1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Elon Musk, Twitter’dan Jeff Bezos’a gönderme yaptı

Elon Musk, Twitter’dan Jeff Bezos’a gönderme yaptı
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

SpaceX ile Blue Origin arasındaki problem ve şimdi Starlink merkezli durumlar Elon Musk ve Jeff Bezos arasındaki ipleri geriyor.

meseleların ilki NASA ve arkaemis programı ile alakalı. Bilmeyenler için NASA, Ay’a yeniden insan / astronot götürmek istiyor ve bunun için Elon Musk’ın başında olduğu SpaceX‘ine 2,9 milyar dolarlık bir kontrat verdi.

arkaemis görevi kapsamında dünyanın en zengin insanı olan, fakatzon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, bu görev üzerinde kontratı almasına rağmen çalışamıyor.

Çünkü Jeff Bezos ve uzay şirketi Blue Origin, bu durumu kabul etmedi ve önce protesto daha sonra da yasal olarak bir mahkeme adımı attı. NASA bu yüzden SpaceX’e verdiği kontratı dondurdu.

İşte bu olay sonrasında Elon Musk ve Jeff Bezos arasındaki ipler gerilmeye başladı. Şimdi ise Bezos’un sahibi olduğu fakatzon, SpaceX’in Starlink projesini hedef aldı.

SpaceX’in Starlink projesi biliyorsunuz tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Benzer bir proje üzerinde “Kuiper System” adı altında fakatzon da çalışıyor.

SpaceX, geçtiğimiz hafta uzaya gönderilecek 30 bin adet yeni Starlink uydusu için FCC’den onay aldı. Ancak burada daha sonra seçilecek iki farklı yörünge için onay alındığı belirtiliyor.

İşte fakatzon tam olarak bunu kabul etmiyor ve sürece tepki gösteriyor. Burada tam olarak net olunması isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk tüm bunlar üstüne bir Jeff Bezos göndermesi yaptı

Twitter’dan konuşan Elon Musk, Jeff Bezos’un sırf SpaceX ile tam zamanlı şekilde yasal olarak uğraşmak için emekli olduğunu belirten bir gönderme yaptı. Burada emeklilikten kasıt, Jeff Bezos’un geçtiğimiz ay fakatzon’un CEO’luk görevini bırakmış olması.

Bezos’un bu konuda Musk’a bir cevap verip vermeyeceği bilinmiyor. Ancak Bezos elindeki maddi güçle SpaceX’in yaptığı çalışmalarını benzerlerini gerçekleştirmeye çalışıyor ve bunda şimdilik çok daha başarılı sayılmaz.

Bezos halen uzayı ticari hale getirmiş değil. fakatzon Kuiper System isimli uzaydan internet sistemi için de firma henüz yörüngeye bir uydu çıkarmadı.

Hatta kısa süre önce Jeff Bezos’un uzay şirketi, “kan kaybediyor” haberleriyle gündeme geldi. nihayet çıkan raporlar, Blue Origin’in içinde bulunduğumuz yaz aylarında çok ciddi sayıda personeli kaybettiğini gösterdi.

Çalışanların Blue Origin’i neden terk ettiği halen tam olarak net şekilde bilinmiyor. Ancak bazı kaynaklar nedeni üst yönetim ve yavaş bürokrasi olarak gösteriyor.

Peki Blue Origin’den ayrılan ciddi sayıdaki mühendis nereye gidiyor? Burada ağırlığın SpaceX ve Firefly Aerospace firmalarında olduğu aktarılıyor.

alakanizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap