1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Elon Musk kararlı; insansı robot Tesla Bot için işe alımlar başladı

Elon Musk kararlı; insansı robot Tesla Bot için işe alımlar başladı
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Tesla Bot

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde düzenlenen etkinlik kapsamında beklenmedik bir insansı robot duyurusu yapmıştı.

Tesla’nın özel etkinliğinde duyurulan robot, hatırlamak adına henüz sadece yukarıdaki bilgisayar çizimleri ile gösteriliyor. Robotun henüz bir prototip sürümü de bulunmuyor. Elon Musk, yaptığı açıklamada ilk prototipin 2022 içerisinde üretileceğini belirtmişti.

Şirket içerisinde “Optimus” kod adıyla geçen insansı robot, tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için tasarlanacak. Elbette gelişmiş yapay zeka sistemleri üzerine kurulacak “Bot” isimli robot, “insancıl” olarak gösteriliyor ve 60 kg ağırlıkta planlanıyor.

Tesla, fabrikalarında / üretim hatlarında robot kullanma konusunda çok tecrübeli bir isim. lakin böyle bir insansı robot üzerinde şirketin rastgele bir deneyimi bulunmuyor.  Bu yüzden çoğu kişi bu robotun gerçek olabileceği düşünmedi. Hatta bunun sahte olduğunu iddia edenler dahi oldu.

Aslında bunda suçu biraz da Tesla’ya atmak gerekiyor. Çünkü firma bahsettiğimiz sunumda bir gerçek insanı robot gibi giydirip dans ettirdi. Bu durum elbette büyük bir dalga konusu oldu.

Ancak CEO Elon Musk, Tesla Bot konusunda kararlı görünüyor. Çünkü firma bugün ABD merkezli olarak insansı robot için mühendis / uzman alımına başladı. Açılan iş ilanlarında direkt olarak “insansı robot” ibaresine yer verildi.

Peki Tesla bu konuda başarılı olabilir mi? Bu konuda 2022’de başarıya ulaşılması neredeyse imkansız gibi bir şey. Firmanın 2022’de kendi başına basit görevleri yapabilecek bir insansı robot prototipi hazırlaması bile çok olası durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla imzalı insansı robot geleceğin bir parçası

Ancak bu geleceği görmek için çok ama çok daha uzun süre bekleyeceğiz. İnsansı robot konusunda Boston Dynamics uzun zamandır çalışıyor ve o bile halen istenilen seviyenin çok gerisinde bulunuyor.

alakanizi Çekebilir

Apple’ın Türkiye’de satılan tablet modellerinden[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap