1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Ekspertiz Yasasının Devreye Alınmamasına İlk Değerlendirmeler

Ekspertiz Yasasının Devreye Alınmamasına İlk Değerlendirmeler
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -ikinci el otomobil

İkinci el araç pazarının gündem maddelerinden olan ekspertiz için beklenen yasanın çıkarılmamış olması, kullanıcı mağduriyetlerini devam ettirme potansiyeli taşıyor.

İkinci el araç alımının temel operasyonlarından olan ekspertiz işlemleri, aynı paralelle çok sayıda mağduriyeti doğuracak olaylara da sahne olabiliyor. 1,5 yıla karşın oto ekspertiz noktalarında TSE vesikasi ve noter tasdik şartını zorunlu kılan yasanın yürürlülüğe girmemesi nedeniyle alıcı ve satıcıların merdiven altı işletmelere yönelmesi hala gündemde. TSE vesikali şube sayısı yaklaşık 1000 adetle sınırlı kaldığı günümüzde yasanın devreye girmesi pek çok sektör otoritesi için zaruri. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pilot Garage yinel Koordinatörü Cihan Emre de sürecin böyle devam etmesiyle birlikte sahte rapor düzenlemeleri başta olmak üzere, kullanıcıları mağdur edecek örneklerin devam edeceğinin altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ekspertiz sonucu binlerce hatalı işlemle karşılaşıyoruz

Cihan Emre açıklamalarında; “İkinci el otomobil pazarındaki hareketlilik ve oto ekspertize olan taleple birlikte otomotivle ilgisi olmayan birçok sektörden yatırımcı, bir masa bir kasa tabiriyle merdiven altı işletmeler açmaya başladı. Optimum düzeyde yatırım maliyetini göze alamayanlar kalitesiz ekipman ve eğitimsiz teknik personel çalıştırma yoluna başvuruyor, ancak günün sonunda ağır kazalı bir araç böyle bir ekspertiz işletmesinde kazasız olarak yorumlanıyor, bu tür vakalarla maalesef her gün onlarca kez karşılaşıyoruz.

yalınce 150-200 TL daha ucuz olduğu için iki araçtan birleştirme bir araca orijinal raporu verildiği için o aracı satın alabilirsiniz. Kaza anında direk ikiye bölünecek bu araç ölüme davetiye çıkardığı gibi, tekrar satmak istediğinizde zararınız marka ve modele göre 100 binlerce TL’yi bulacaktır. matema yürürlülüğe girdiğinde 3 ay veya 5 bin kilometre garantili ekspertiz raporu, sadece TSE belgeli olması koşuluyla geçerli olacak ve noter tarafından tasdik edilecek. Bu sayede 8 yaş veya 160 bin kilometre altı otomobillerde zorunlu kılınan raporla ikinci el araç satın alanlar sürprizlerle karşılaşmayacak.” ifadelerine yer verdi.[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap