1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Dünyanın en büyük rüzgar gülü MySE 16.0-242 duyuruldu

Dünyanın en büyük rüzgar gülü MySE 16.0-242 duyuruldu
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

memleketlerin temiz enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu konudaki en büyük destekçimiz ise rüzgar gülü çiftlikleri oluyor.

Çin merkezli Mingtarafg Smart Energy, kısa süre önce deniz üstüne konumlandırılması için tasarlanan MySE 16.0-242 isimli rüzgar gülü ile ses getirdi. Bu mode  GE’nin mevcut en büyük durumiade-X’ini geride bırakacak.

MySE 16.0-242, açıklamaya göre 16 megawatt kapasitesinde, 242 metre yüksekliğinde ve her bir kanadı (Toplam 3 adet) tam 118 metre uzunluğunda. Kanat açıklığıyla altı futbol sahasından daha büyük alandaki havayı çekeceği söylenen rüzgar gülü, aktarıldığı kadarıyla her yıl 80 GWh elektrik üretebilecek.

Peki 25 yıl boyunca görevde kalabileceği ve 20 binden fazla evi besleyeceği aktarılan MySE 16.0-242, neden bu kadar büyük? yinel perspektiften bakarsak rüzgar gülleri neden sürekli olarak büyüyor?

Söylendiği kadarıyla bu sayede belirlenen alanlarda daha az kurulum yapılarak daha fazla verim alınabiliyor. Takdir edersiniz ki özellikle deniz üstüne rüzgar gülü dikmek çok da kolay ve ucuz bir işlem değil.

2022 yılında tam boyutlu çalışır prototipinin üretileceği aktarılan MySE 16.0-242’nin, 2024 yılında ticari hale getirileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Temiz enerji için her yeni gelişme, geleceğimiz için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu dev rüzgar gülü çok ses getirirken temiz enerji konusunda Türkiye ne durumda?

Bunu sizlere daha önce de aktarmıştı. Türkiye, temiz enerji üretiminin özellikle rüzgar tarafında büyük ilerleme kat etmiş durumda. Türkiye’de şu an inanılmaz sayıda dev rüzgar gülü bulunuyor.

Çıkan son raporlara göre küresel rüzgar enerjisi kapasitesi geçen yıl 93 gigavatlık artışla 744 gigavata ulaşmış durumda.

Hesaplamalara göre Türkiye, geçen yıl 1.249 megavat rüzgar gücünü sisteme dahil ederek, kurulu rüzgar kapasitesini 9 bin 305 megavata çıkardı. Türkiye’de elbette güneş enerjisi konusunda da adımlar atılıyor.

Burada en sevindirici kısımlardan birisi, bireysel güneş enerji sistemlerinin artıyor olması. hususilikle müstakil konuta sahip kişilerin evlerini artık hiç olmadığı oranda güneşten elektrik elde edebilecek şekilde donattığı görülüyor.

Temiz bir gelecek için rüzgar ve güneş enerjisi açısından atılan her adım çok ama çok önemli bir konumda.

alakanizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap