1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Dünden bugüne mobil oyunlar – 4 – Yüksek grafikli

Dünden bugüne mobil oyunlar – 4 – Yüksek grafikli

featured

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Dünden bugüne mobil oyunlar tarihinde sıra geldi yüksek grafikli mobil oyunlar çağına. hususilkle 2011 yılından itibaren akıllı telefon endüstrisi tüm dünyayı etkisi altına almıştı.

Apple ile başlayan yolculuk, Google’ın Android atağı ile kısa sürede kıyasıya bir rekabete neden oldu. Ancak tüketici artık bu mini taşınabilir bilgisayarlarda daha fazla tatmin olmak istiyordu. Tüketicinin daha eğlenceli ve farklı oyun deneyimi talebi ise akıllı telefonlarda yeni bir çağın kapısını araladı.


Dünden bugüne mobil oyunlar – 3 – uslı telefon çağı

Dünden bugüne mobil oyunlar – 3 – uslı telefon çağı

Dünden bugüne mobil oyunlar dosyamızda sıra geldi akıllı telefonlara. uslı telefonlarla birlikte mobil oyun dünyası yeni bir yol ayrımına girdi.

Yüksek grafikli mobil oyunlar sahnede: Mali 400 grafik birimi

Her ne kadar akıllı telefonların ilk dönemlerinde mobil oyunlar ortaya çıkmış olsa da yüksek grafik isteyen seviyelerde değildi. Ancak ARM tarafından temeli atılan Mali grafik birimi tüm oyun piyasasını değiştirecekti.

LG KU990 ile 2007 yılında ortaya çıkan ilk Mali grafik birimi çok da yeterli değildi. Ancak yüksek grafik sağlayan ilk gerçek grafik işlemci Mali 400 MP oldu. Bu grafik işlemci birimi ilk olarak 2011 yılında karşımıza çıktı. Dünyanın ilk çok çekirdekli işlemcisi dört çekirdekli yapıdaydı.

mobil oyun, mobil oyunlar, dünden bugüne mobil oyunlar, yüksek grafikli mobil oyunlar
ARM Mali 400 grafik birimi testleri

Bugün için çok anlam ifade etmeyen bu yeni grafik birimi, yüksek grafikli mobil oyun çağının da başlamasını sağladı. uslı telefonlarda kullanılan işlemcilerin ve entegre grafik kartlarının güçlenmesi, mobil oyunların da grafik performansını etkiledi.

arkaık beş inç boyutlarına çıkan ekranlar, parlak Amoled paneller ve bir dönemin bilgisayarları ile yarışacak işlemciler piyasaya çıkmaya başladı.

Bir taraftan Qualcomm Snapdragon işlemciler ile başa oynarken, Nvdia ise Tegra işlemci ile bu rekabete katıldı. Apple ise simdi olduğu gibi en iyi ARM işlemciyle karşımıza çıkıyordu.

İşte tüm bu etmenler mobil oyunlarda yüksek grafikli oyunların piyasaya girmesine neden oldu. arkaık atari oyunlarından kalma grafikler kısa sürede çok daha yüksek seviyeye geldi. Sizin için bu döneme damgasını vuran en iyi oyunları bir araya getirdik. Ancak bu ilk dönem karşımıza yüksek grafikli oyunlar. Bu yüzden listede PUBG, COD Mobile gibi oyunları göremeyince şaşırmayın.

[ad_2]

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap