1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Denizaltı internet kablosu Afrika’ya yayılıyor

Denizaltı internet kablosu Afrika’ya yayılıyor
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Facebook’un liderliğinde denizaltı internet kablosu dünyaya yayılmaya devam ediyor. Bu kablo, veri trafiğinin büyük kısmını taşıyacak.

Denizaltı internet kablosu Afrika’ya internet sağlıyor

Facebook ve Afrikalı ve küresel telekomünikasyon şirketlerinden oluşan bir ekip, dünyanın en büyük denizaltı kablo projesinde dört ülkeye daha katılacak ve Afrika’daki inşaat projesini planlanandan daha erken büyütecek.

İnternet bağlantısı Seychelles, Komor Adaları, Angola’ya genişletilecek ve Güneydoğu Nijerya’ya getirecek. 2Africa adlı projenin konsorsiyumu; Güney Afrika’nın MTN GlobalConnect, Facebook, Mauritius merkezli altyapı sağlayıcısı WIOCC, China Mobile International, Fransa’nın Orange SA şirketlerini kapsıyor.

Konsorsiyum, Mayıs 2020’de hayata geçmesi beklenen ve 2023’ün sonunda Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’daki ülkeleri birbirine bağlayan denizaltı kablosu çalışmalarını başlatmış oldu.

Bununla birlikte 1.3 milyarı aşan nüfusuyla Afrika, ortalama mobil internet kullanıcısı yüzde 26 civarındayken, dünya ortalaması yüzde 51 ile karşılaştırıldığında, internet bağlantısında hala geride kalıyor. Denizaltı kabloları dünyada internetin yüzde 99’unu taşıyan, internetin belkemiği konumunda.

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap