1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Çip krizinde yeni dönem; sahte çipler piyasada

Çip krizinde yeni dönem; sahte çipler piyasada
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Çip krizinde yeni dönem; sahte çipler piyasada

Günden güne büyüyen çip krizinde yeni bir problem daha ortaya çıktı. Piyasada bulunamayan çiplerin yerine sahteleri üretiliyor.

Koronavirüs ile birlikte uzun süredir otomobil dünyasını küresel çapta etkileyen çip krizi, hemen her markanın gündeminde. Geçtiğimiz aylarda ilgili sorun daha da büyük olsa da hala bitmiş değil. Markalar bu sebepten bazen üretimlerini durduruyorlar. Bunun yanında aksayan üretim nedeni ile fiyatlar da artmış oluyor.

Henüz bu problem çözülmemişken karşımıza daha da büyüğü çıktı. Elde olan çiplerin karaborsaya düşmesi ile birlikte sahte üreticiler kendilerini piyasada göstermeye başladı. niteliksiz hatta bazen hiç çalışmayan çiplerden milyonlarca sipariş alan dolandırıcı firmalar mevcut. Bu tip ürünler tahmin edebileceğiniz gibi büyük güvenlik açıklarına yol açıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sahte çip kullanımı oldukça tehlikeli

Elektronik tasarım otomasyon firması Synopsys‘in baş güvenlik teknolojisi uzmanı Mike Borza konu ile ilgili, “Sahte veya hatalı yarı iletkenler, sadece şirketler için maliyetleri artırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanımları yaşamı tehdit eden sonuçlar da doğurabilir.

fasılabanızdaki bir ABS fren modülünde sahte bir çipin olduğunu veya uçacağınız bir sonraki uçağın elektronik sisteminde hatalı bir çip kullanıldığını hayal edin. Bu durum, geri döndürülemez sonuçlar doğurabilir.” ifadelerine yer verdi. Konunun önümüzdeki günlerde daha da ciddileşmesi bekleniyor. Gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

alakanizi çekebilir

Dikkat çeken modellerden T-Roc R[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap