1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Bulut madencilik nedir? Bulut madencilik nasıl yapılır?

Bulut madencilik nedir? Bulut madencilik nasıl yapılır?
0

- Advertisement -

Kripto para madenciliği, blok zincirindeki kripto para işlemlerinin yürümesini sağlayan oldukça önemli bir kavramdır. Çünkü madencilik yapanlar sayesinde biz, kripto para alıp satıyor ve transfer yapabiliyoruz. Normalde ekran kartları veya madencilik için özel olarak üretilen fiziksel cihazlarla yapılan madenciliklere alışkınız. Fakat bir de bulut madencilik var:

- Advertisement -

Bulut madencilik nedir?

How Does Cloud Computing Works in Technological World
Cloud computing concept

Bildiğiniz üzere madencilik yapmak için küçük veya büyük bir tesis kurmak gerekiyor. Bu tesisleri evimizdeki bir rafta da inşa edebilirsiniz büyük bir fabrikada da. Eğer fiziksel cihazlarla uğraşmak istemiyorsanız ki bu çok zordur. Çünkü konu sadece cihazları alıp kurmak değil, cihazların ısısını dengeleyecek soğutma sistemini de kurmak gerekiyor. Ha bir de cihazların arızalanması konusuna hiç girmiyorum bile.

Tekrar konumuza dönecek olursak fiziksel cihazlarla uğraşmak istemiyorsanız binlerce madencilik cihazları bulunduran bulut madencilik şirketleriyle anlaşabilirsiniz. Bu şirketler, donanımlar ile tamamen kendileri ilgilenir ve size cihazlarını kiralar. Peki bulut madencilik nasıl yapılır?

Bulut madencilik nasıl yapılır?

Bulut madencilik nasil yapilir
Bulut madencilik nasıl yapılır

Yukarıda bahsettiğim gibi, öncelikle bulut madencilik şirketlerini iyice araştırmanız ve en avantajlısını bulmanız gerekiyor. Her türlü riski hesaplayıp mükemmel bir tablo ortaya koymanız lazım. Zaten geri kalanını şirketin paneli üzerinden kolayca halledebilirsiniz.

Bulut madencilik karlı mı?

Bulut madencilik karli mi
Bulut madencilik karlı mı

Bulut madencilik, çok riskli bir madencilik yöntemi. Çünkü kripto paraların ne zaman değer kaybedip kaybetmeyeceği kesin değil. Bunun yanında bir de üretim gücünün gücünün günden güne sürekli artması da eklenince gerçekten aşırı riskli bir tablo çıkıyor ortaya. Fakat kendinize güveniyor ve piyasayı iyi analiz edebiliyorsanız bu riske girmeyi tercih edebilirsiniz. Yani sonuçta fiziksel cihazların uğraşına katlanmaktan kurtuluyorsunuz.

Kripto Para Nedir?

pexels worldspectrum 844125

Kripto para, dijital ortam üzerinden yapılan sanal para birimidir. Günümüzde de popüler olan ve çoğu kişi tarafından ilgi görmüş, dev şirketlerin de dikkatini çekmiş bir durumdur. Kripto para işlemlerini güvence altına almak için şifreleme yani kriptografi kullanılarak tasarlanmış dijital bir varlıktır. Kripto para birimlerinin bir merkezi yoktur. Ledger olarak işlev gören bir blok zinciridir.

Kullanıcı temelli olan kripto para birimlerinin üretimi, dağıtık bir sistem üzerinden yapılmaktadır. Kripto paraların üretimi, madencilik adı verilen bir teknik ile yapılmaktadır.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap