1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Brezilya’nın Hauwei’yi seçmesine ABD’den tepki!

Brezilya’nın Hauwei’yi seçmesine ABD’den tepki!
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Brezilya’nın Hauwei’yi seçmesine ABD’den tepki geldi. ABD, Brezilya’nın 5G çalışmalarında Huawei’yi seçmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Brezilya Hauwei ile anlaştı ancak ABD durumdan rahatsız

Bir Beyaz Saray yetkilisi yaptığı açıklamada, ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın ülkeye yaptığı ziyarette Brezilya’nın 5G telekom ağındaki Huawei ekipmanlarıyla ilgili endişelerini dile getirdiğini söyledi. Ancak Brezilya’nın Çinli şirketin ürünlerini kullanıp kullanmayacağına dair rastgele bir söz vermediğini belirtti.

BD’nin Çin’in Huawei Technologies Co Ltd tarafından yapılan 5G ekipmanı üzerinde işbirliği karşılığında Brezilya ile bir NATO ortaklığına destek teklif ettiği yönündeki haberler ise yalanlandı.

Gonzalez, Brezilya, Huawei ile ilgili “bize hiçbir taahhütte bulunmadı” dedi. ABD’li yetkililerin hem Brezilya’yı hem de Arjantin’i yerli endüstriler kurmaya çağırdığını da sözlerine ekledi. ABD Brezilya’nın Huawei’yi güvenlik gerekçesiyle kullanmasına karşı çıksa da Brezilya’da telekom şirketleri zaten büyük ölçüde Çinli bileşenlerle ağlar kurmuş durumda.

Huawei, 2019’da ABD ihracat kara listesine alındı ​​ve ABD menşeli kritik teknolojilere erişimi engellendi. Bu da kendi yongalarını tasarlama ve dış satıcılardan bileşen tedarik etme yeteneğini etkiledi.

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap