1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bilgisayar’ın Tarihsel Gelişimi

Bilgisayar’ın Tarihsel Gelişimi

featured

- Advertisement -

ENIAC

- Advertisement -

Tarihteki ilk bilgisayar ENIAC’dır. Alman Amerika Birleşik Devletleri’nde Savunma Bakanlığı çalışmalarında ve hesaplarında kullanılmaya başlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda Alman şifrelerini çözmek için çıkarılan bilgisayar, 167 m², 30 ton ağırlığında, 600 anahtardan oluşan ve saatte 180 KW harcayan ilk bilgisayar olarak tarihe geçmiştir. ENIAC, sık sık bozulur ve içine giren böceklerden dolayı sık arızalanan bir makinaydı. Programcılar devrelerdeki böcekleri temizlemek amacıyla bu makinayı durduruyorlardı. 

IMG 20210621 WA0034

EDVAC

ENIAC’ın kullanıldığı zamanlarda John Von Neumenin, çalışmalarıyla EDVAC’ı ( Elektronik Soyut Değişken Otomatik Bilgisayar) adlı yeni bir bilgisayar üretildi. ENIAC’dan daha küçük ve daha hızlı çalışan bu bilgisayar, ticari amaçla satışa sunulan UNIVAC’ın ortaya çıkmasına dek kullanımı devam etmiştir.

IMG 20210621 WA0035

IBM 700 Serisi

1950’li yıllarında UNIVAC ile birlikte vakum tüpler kullanılarak üretilmiş olan elektronik bir bilgisayardır. Bu bilgisayarlar, vakum tüplerinden dolayı çok fazla ısınma sonucunda sürekli olarak arıza vermekteydi. IBM 700 Serisinde program yazılabilmesi için bilgisayarda kullanılan donanımın çok iyi bilinmesi gerekiyordu. 

ibm 700

Philco Transac S-200 IBM 1401

Transistor kullanılarak yapılan ilk bilgisayar olan Philco Transac S-200 IBM 1401 1960lı yıllarda üretilmeye başlanmıştır. Böylelikle bilgisayarların boyutları küçülmüş ve maliyetleri azalarak işlem hızının artması sağlanmıştır. 

Apple

1977 yılında iki üniversite öğrencisi tarafından üretilen Apple’da, klavye ve monitör yoktu. Kişisel bilgisayar dönemi de bu dönem itibariyle başlamıştır. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir