1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Big Data nedir? Verilerimiz kimin elinde?

Big Data nedir? Verilerimiz kimin elinde?
0

- Advertisement -

Son zamanlarda herkesin merak ettiği bir konu var. O da Big Data yani Büyük Veri. Başta kulağa çok korkutucu bir şeymiş gibi gelebilir. Fakat, Big Data ekosistemine dahil olmanız için Google’da bir şey aratmanız bile yeterli. Şu an bu yazıyı okuduğunuza göre siz de yüz milyonlarca insan gibi Big Data ekosistemine dahilsiniz. Bu sebeple fazla endişelenmeyin. Zaten aşağıdaki başlıklar altında sizlere Big Data’nın tehlikeli olup olmadığını anlattım. Dilerseniz ilk başlığa geçelim:

- Advertisement -

Big Data nedir?

pexels pixabay 3735430 4hO1nX2M9wazKcP

Big Data, kısaca verinin analiz edilip sınıflandırılmış, anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş halidir. Bu veriler arasında Google’da yaptığınız kablosuz kulaklık modelleri araması veya yeni bir banka ile paylaştığınız bilgiler bulunuyor. Peki bu veriler nasıl kullanılıyor dersiniz?

Big Data verileri nasıl kullanılıyor?

pexels pixabay 158826big data nedir buyuk veri turleri ozellikleri ve ornekleri 6d063

Büyük büyük şirketler, ürünlerini pazarlamak için Big Data’ya ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu kocaman veri okyanusu sayesinde; potansiyel müşterilerin hareketleri, ürünün kalitesi, ürünün beğenilirliği veya sektör analizi gibi şeyler kolaylıkla sınıflandırılıyor. Yani örneğin internette gezinirken karşımıza çıkan ürün reklamları, Big Data ile sağlanıyor ve bu çok da kötü bir şey değil. Çünkü burada her ne kadar para kazanma amacı güdülse de bu reklamlardaki ürünler, ihtiyacımıza göre seçiliyor. Bir nevi bize yardımcı oluyor diyebiliriz. Peki Big Data’dan kaçış mümkün mü?

Big Data’dan kaçabilir miyiz?

Big Datadan kacabilir miyizunnamed

Cevap: kesinlikle mümkün değil. Big Data’dan kaçabilmenizin tek yolu hayatınızda hiç internetle tanışmamış olmanız. Bu da ancak bir Kızılderili kabilesinde doğmanız veya mağara hayatı yaşamanızla mümkün. Sözün özü, Big Data denen veri okyanusunun içerisindeyiz ve her geçen bu okyanusa birkaç kova su atıyoruz. Şirketlerin gözünde sadece para olarak varız. Yani bizi sırf ürünlerini pazarlayabilmek ve satabilmek için manipüle etmeleri, elbette ki berbat bir şey. Fakat bu durumda bizim yapabileceğimiz pek bir şey yok. En iyisi olayları akışına bırakmak. Çünkü şirketler, sizi sizden daha iyi tanıyor.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer aklınıza takılan bir şeyler olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca bu yazı ilginizi çektiyse Yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir mi? – Tekno Keşif (teknokesif.com) adlı yazıma da göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap