1. Ana Sayfa
 2. Oyun

Battlefield 2042’de bizi neler bekliyor ?

Battlefield 2042’de bizi neler bekliyor ?
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Eski adıyla DICE LA, şimdiki adıyla Ripple Effect tarafından geliştirilen Battlefield 2042 bu yıl 22 Ekim‘de çıkış yapacak. Battlefield V’in başarısız çıkışından sonra Ripple Effect, yeni bir Battlefield oyununa odaklandı. Oyunu geliştirirken sık sık Battlefield topluluğuna danıştılar ve bu aldıkları en iyi kararlardan birisiydi. Battlefield 1 ile birinci dünya savaşına dönüş yapmıştık ve Battlefield oyunları arasındaki en iyi hikayeye sahip olduğu belirtiliyordu.

Battlefield V‘teki başarısız hikaye modu, Ripple Effect’in bir sonraki oyun için çok oyunculu moda odaklanmasını sağladı. Bir oyunun hikaye modu geliştirme aşamasında çok fazla zaman kaybettirebiliyor. En son 2018 yılında çıkmış Battlefield oyunu üzerinden 3 yıl geçti ve Ripple Effect bu süre boyunca Battlefield 2042′nin geliştirilmesine odaklandı.

Şirketin geliştirme süreci boyunca sadece çok oyunculu moda odaklanması, serinin hayranları tarafından olumlu karşılandı. Ripple Effect, Battlefield 2042 ile bizlere ilk kez 128 kişilik benzersiz bir savaş atmosferi sunmayı vaat ediyor.


Battlefield 2042’nin geliştiricisinin ismi değişti

Battlefield 2042’nin geliştiricisinin ismi değişti

Battlefield 2042’nin geliştiricilerinden olan DICE LA, isim değişikliğine gitti. Stüdyo, bundan sonra Ripple Effect olarak adlandırılacak.

Devasa haritalar

Battlefield 2042 devasa haritalara sahip. Bu devasa haritaları desteklemek için mutlaka yeni oyun modlarına ihtiyaç duyuluyor. Conquest ve Breakthrough oyun modlarını seven oyuncular için All-Out Warfare adında yeni bir mod duyuruldu. All-Out Warfare‘de oyun sizi devasa haritaya bırakıyor.

Bu mod ile birlikte haritada sektörler ortaya çıkıyor, her sektör içerisinde Conquest modundan alışık olduğumuz ele geçirme noktaları yer alıyor. Bu noktaları ele geçirmek için oyuncular büyük bir mücadele verecek. Bir sektördeki tüm noktalar bir takım tarafından ele geçirildiğinde o sektörün sahibi ele geçiren takım oluyor ve karşı takım o sektöre bir daha erişemiyor.

Battlefield 2042 1
Twitter @AmbientFlush

Oyun ilk duyurulduğunda 7 tane haritaya sahipti. Fakat geçtiğimiz günlerde PORTAL modunun duyurulmasıyla birlikte önceki Battlefield oyunlarından 6 tane daha harita eklenmiş oldu. Battlefield 2042’de Hourglass, Kaleidoscope, Manifest, Discarded, Breakaway ve Renewal haritaları yer alıyor.

battlefield 2042 haritalar 1

PORTAL ile birlikte oyuna, Battle of The Bulge (Battlefield 1942), El Alamein (Battlefield 1942), Arica Harbor (Battlefield: Bad Company 2), Valparaiso (Battlefield: Bad Company 2), Caspian Border (Battlefield 3) ve Noshahr Canals (Battlefield 3) haritaları ekleniyor. Battlefield 1942’yi oynamayan oyuncular için Battle of The Bulge ve El Alamein haritaları mutlaka farklı bir tat verecektir. Ayrıca Bad Company 2 ve Battlefield 3‘ten eklenen haritalar, oyuncuların en sevdiği ve sık sık oynamayı tercih ettikleri haritalardı.

Battlefield 2042 arka plan hikayesi

Battlefield 2042 çok oyunculu bir oyun olsa da, arka planda bir hikayeye sahip. Tabi bu kısa kısa metinler ile anlatılmış fakat hikayeyi okuduktan sonra oyunda aşağı yukarı neler olduğunu anlayabiliyorsunuz.

On Yıllık Kaos

 • 2031
  • Dünyayı uçurumun eşiğine getirmek için 10 yıllık bir süre yeterli oldu. Yükselen deniz seviyeleri, çöken ekonomiler ve bozulan ittifaklar.
 • 9 Ekim 2033
  • Zeta Kasırgası. Dünyanın ilk kategori 6 fırtınası.
 • 11 Ocak 2034
  • Küresel gıda ve yakıt kıtlığı İkinci Büyük Buhran’ı tetikliyor.
 • 8 Ağustos 2035
  • Avrupa birliği, Almanya’nın çöküşünün ardından resmen dağılıyor.

NO-PAT’in yükselişi

Battlefield 2042 no pats edition
Reddit @MartianGeneral

Geride kalan, yerinden edilmiş grup, güvenli liman arayışında bir paçavra filosu gibi bir araya geldi. No-Pat‘ler bir zaman içinder aile, çiftçi, hekim, mühendis ve asker olan insanlardı. Ayrıcalıklı ve farklı dünyalara sahiptiler. Birlikte hayatta kalmaya zorlanmış ve geçmişe çakılıp kalan yoksullar oldular. Medya onlara Vatansızlar, onlarsa kendilerine No-Pat diyor.

Yeni Normal

İnsanlık yeni normale uyum sağlıyor. Enerji, çöl sulama, hidrolik setler ve deniz duvarları için yapılan devrim gibi yenilikler kıyı şehirlerini kurtarmayı başarıyor. İnsanlar, tarım arazilerini geri alıyor ve tedarik zincirlerini yeniden inşa ediyor. İstikrar bulma umudu, bazı ülkelerin sınırlarını tekrardan açmasına neden olur.

Ancak 1,2 milyar insanı ülkelerine geri göndermenin hiçbir yolu olmadığı için No-Pat, tüm ekonomik, askeri ve sosyal politika oluşturulmasında demirbaş haline geliyor. Pek çok No-Pat, kendilerini sürgüne gönderen hükümetlere hâlâ güvenmiyor ve yeniden asimile olma çağrılarını reddediyor. Ortaya çıkan No-Pat liderleri, eski ırklarından bağımsız yeni bir kimliğe ilham veriyor ve Eski Dünya ile Yeni Normal arasına kumdan bir çizgi çekiyorlar. #WeAreNoPats bir toplanma çığlına dönüşüyor. Dünyanın tekrardan yapılanmasının ortasında, geriye kalan son iki süper güç, hızla değişen dünyanın kontrolü için rekabet ediyor. ABD ve Rusya arasındaki bu rekabet sürtüşmesi kıvılcımlarla patlıyor.

2040’ın Karartması

Ani bir uzay enkazı fırtınası, yörüngedeki tüm uyduların yüzde 70‘inden fazlasının bozulmasına ve Dünya’ya düşmesine neden olan bir “Kessler Etkisi” yaratır. Fakat bunun nedenini kimse bilmiyor.

Bir sonraki elektrik kesintisi global yıkıma neden olur. Uçaklar düşer ve iletişim ağları çöker. Zaten büyük bir sıkışıklık yaşayan küresel tedarik zincirleri durma noktasına gelir. Petrol, tahıl, kömür gibi temel tüketim ihtiyaçlarının fiyatları katlanarak artar. Doğrulanmamış iddialar göre bu olaylardan dolayı 100 bin insanın öldüğü bildirilir.

Dünya uçurumun eşiğine gelir ve hatta o eşiği aşar. İnternet yok. Navigasyon yok. Gözetleme yok. Fırtına tahmini yok.

Gerçekleşen olaylar ve teknoloji altyapısının çöküşü ile birlikte jeopolitik güvensizlik bir gecede yükselir. Ülkeler birbirlerine casus gönderip haber alamadıkları ve uydulardan birbirlerini izleyemedikleri için kimse birbirine güvenmez. Hem Rusya hem de ABD, bu Karartma’dan diğerinin sorumlu olduğunu iddia eder. Bazıları da No-Pat’lerin bu Karartma’nın arkasında olduğunu dair suçlamalar yapar. No-Pat’ler arasındaki askeri ve savaş eğitimi almış eski Uzmanlar, gerilim arttıkça kendilerinin savunmak için silahlı Görev Güçlerine dönüşür.

Savaşın Eşiği

Ortaya çıkan Gıda ve Yakıt kıtlığı, ABD ile Rusya arasında bir gölge savaşını ateşliyor. İnkar edebilmeleri ve bunu sürdürebilmeleri için, her iki taraf da kaynaklar üzerindeki artan çatışmalarda elçi olarak No-Pat Görev Güçlerini kullanıyor ve eğer savaşı kazanırlarsa kaybeden ülkeden geriye kalan kaynakların bir kısmını vaat ediyor.

Savaş yakın. No-Pat’lerin taraf seçmekten başka seçeneği yok, bir bayrak için değil, gelecekleri için savaşıyorlar.

Anlayacağınız, Rusya ve ABD göstere göstere savaşmıyor. Onun yerine No-Pat‘ler içindeki Görev Güçlerini kullanıyor. Bu yüzden oyunda iki ülkenin kontrol ettiği No-Pat’ler ile oynayacağız.

Battlefield 2042: PORTAL

Yukarıda oyun modlarından bahsetmiştik, All-Out Warfare gibi. PORTAL sayesinde diğer oyuncular oyun modları tasarlayabilecek. PORTAL‘a bir web sitesi aracılığıyla erişebileceksiniz ve oyuna sahip olmanıza gerek bile yok. Yalnızca Origin hesabınızın olması yeterli. Savaşın kurallarını dilediğiniz gibi değiştirebilir, hangi silahın ne kadar hasar vereceğinden tutunda oyuncuların canlarına kadar geniş bir ayar yelpazesi bulunuyor.

SDNShiftdelete.net

Bir Sandbox modu olan PORTAL’da dilediğiniz gibi deneyimler oluşturabilirsiniz. Programla bilginizin olmasına da gerek yok, Yapboz şeklinde tasarlanan programlama arayüzü sayesinde oyun modlarını kolayca tasarlayabilirsiniz. Ayrıca tasarlanan oyun modları sunuculara kolayca aktarılabilecek ve böylece diğer oyuncular için eğlenceli deneyimler yaratabilirsiniz.

Battlefield 2042 portal 2

Oyunda bir Battle Royale modu bulunmuyor fakat, dilerseniz PORTAL ile birlikte bir Battle Royale modu tasarlayabilirsiniz. Herhangi bir oyun modu tasarlamak tamamen sizin hayal gücünüze kalmış durumda. Ayrıca PORTAL aracılığıyla tasarlanan modlarda oyuncular XP kasabilir ve seviye atlayabilir. Oyun modu tasarlarken dilediğiniz haritaları, araçları ve silahları kullanabiliyorsunuz.

Battlefield Hazard Zone modu ile ilgili çok fazla bilgi yok bu yüzden biraz beklememiz gerekiyor.

Uzmanlar

Eski oyunlarda Medic, Support, Assault ve Recon gibi sınıflar bulunuyordu. Battlefield 2042 ile birlikte bu sınıfların yerini Uzmanlar aldı. Oyunda şimdilik 4 tane uzman bulunuyor, bunlar; Webster Mackay, Maria Falck, Pyotr “Boris” Guskovsky ve Wikus “Casper” Van Daele. Hepsinin kendine has özellikleri bulunuyor. İlerleyen dönemlerde daha fazla Uzman oyuna eklenecek.

Webster Mackay, Grappling Hook (Kanca) ve Nimble adındaki yeteneklere sahip. Kancayı fırlattığınız bir yüzeye kısa sürede gidebiliyorsunuz. Nimble, karakterin daha süratli hareket etmesini sağlıyor.

mackay 1

Maria Falck, Syrette Pistol ve Combat Surgeon adındaki yeteneklere sahip. Syrette Pistol, sağlığı az olan takım arkadaşınızı bir tabanca yardımı ile uzaktan iyileştirmenizi sağlıyor. Combat Surgeon, yere düşen takım arkadaşınızı yeniden kaldırmanızı sağlıyor.

falck 1

Pyotr “Boris” Guskovsky, SG-36 Sentry System ve Sentry Operator adındaki yeteneklere sahip. SG-36 Sentry System, savaş alanında spotlanan düşmanları tespit eden ve onlara saldıran bir taret. Sentry Operator bir düşmana kilitlendiğinde düşmanın sürekli görünmesini sağlıyor.

boris 1

Wikus “Casper” Van Daele, OV-P Recon Drone ve Movement Sensor adındaki yeteneklere sahip. OV-P Recon Drone, yakınında bulunan hareket halindeki düşmanları spotlar ve düşmanlara kilitlenebiliyor ilaveten silahlar için hedef belirleme aracı olarak da kullanılabilir. Movement Sensor, oyuncuyu hem normal zamanda ve hem de Recon Drone kullanırken yaklaşan düşmanlara karşı uyarabiliyor.

casper 1

Robot köpekler ve araçlar

Oyunda hem kontrol edebileceğimiz hem de yapay zekanın yönetimine bırakabileceğimiz robot köpekler yer alıyor. Battlefield V’teki squad puanı sistemi Battlefield 2042’de de kullanılıyor. Battlefield V’te bu durum biraz kısıtlıydı fakat Battlefield 2042’de çok daha verimli hale getirildi. Battlefield 2042’de squad puanlarımızı robot köpekler, araçlar, tanklar ve zırhlılar çağırmak için kullanabileceğiz. Oyunda ilaveten birlikleri taşımak için V-TOL da bulunuyor. Oyunda henüz hangi silahların olduğu bilinmiyor. Fakat silahları anlık olarak özelleştirebileceğiz.

SDNShiftdelete.net

Battlefield 2042 Live Service bir oyun olacak

Live Service oyunlar uzun yıllar güncellenerek ve geliştirilerek sıcak tutulan yapımlar oluyor. Battlefield 2042′nin de o oyunlardan birisi olması hayranları memnun etti. Eğer Ripple Effect başarılı bir şekilde oyunu desteklemeye devam ederse, Battlefield 2042’nin uzun süreler boyunca oynanması bekleniyor. Ayrıca oyunda bir Battle Pass sistemi ve sezonlar bulunuyor. Her sezon yaklaşık 3 ay sürüyor. Ripple Effect, her yeni sezon ile dünyayı ve oyunun hikayesini genişleteceğini belirtiyor.

Battlefield 2042 live service

Battlefield 2042, 22 Ekim 2021‘de PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X|S, Xbox One ve Microsoft Windows için çıkış yapacak. 128 kişiye kadar oynanabilen sunucular yalnızca PlayStation 5, Xbox Series X|S ve Microsoft Windows platformlarında olacak. Eski nesil konsollar da 64 kişilik sunucular yer alacak.

Battlefield 2042 Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64 bit Windows 10
 • İşlemci (AMD): AMD FX-8350
 • İşlemci (Intel): Core i5 6600K
 • Bellek: 8GB
 • Video Belleği: 4GB
 • Grafik Kartı (AMD): AMD Radeon RX 560
 • Grafik Kartı (NVIDIA): Nvidia GeForce GTX 1050 Ti
 • DirectX: 12
 • Çevrimiçi Bağlantı Gereksinimleri: 512 KBPS veveyaha hızlı

Önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: 64 bit Windows 10
 • İşlemci (AMD): AMD Ryzen 5 3600
 • İşlemci (Intel): Intel Core i7 4790
 • Bellek: 16GB
 • Video Belleği: 8GB
 • Grafik Kartı (AMD): AMD Radeon RX 5600 XT
 • Grafik Kartı (NVIDIA): Nvidia GeForce RTX 2060
 • DirectX: 12
 • Çevrimiçi Bağlantı Gereksinimleri: 512 KBPS veveyaha hızlı[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap