1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Apple, iPhone Üzerinden Depresyon Ve Otizmi Tespit Etmek İstiyor

Apple, iPhone Üzerinden Depresyon Ve Otizmi Tespit Etmek İstiyor
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -iPhone 13

Apple, ortaya çıktığı kadarıyla iPhone üzerinden sağlık tespiti konusunda gerçekten özel çalışmalar içerisinde bulunuyor. Firma gelecek için büyük planlar yapıyor.

Apple sağlık konusuna birçok diğer teknoloji firması gibi büyük önem veriyor. Bu bağlamda şirketin depresyon, bilişsel gerileme ve çocukluk otizmi gibi önemli problemları tespit etmek için de çalıştığı gündeme geldi.

Bu çok önemli konular için UCLA ile ortaklık kurduğu aktarılan şirket, burada tespit sürecini özellikle kamera üzerinden yapmaya odaklıyor. Elbette bu konuda aşırı ayrıntılar yok ancak mimikler, yazım verileri ve çocuk hareketleri, birçok sağlık problemini gözler önüne serebilir deniyor.

hususi girdiler ve yapay zeka sistemleri ile çalışacak bu potansiyel altyapı için şimdilik geliştirme aşamasında olduğundan, yüzde 100 kesin olarak kullanıma çıkarılacak yorumları yapılamıyor.

Süreçte kamera üzerinden tespit olması, özellikle çocuklar özelinde birçok soru işareti doğruyor. fakatç iyi olmasına rağmen bu tarz analiz sistemleri birçok kişide endişe yaratıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone yanında Apple Watch için de çalışmalar var.

Apple’a yönelik önemli kaynaklardan Ming-Chi Kuo, 2022’nin eylül ayında gelecek Apple Watch Series 8 modelinin vücut sıcaklığını ölçebileceğini iddia ediyor. Bu iddia daha önce de gündeme gelmişti. Bu açıdan Apple yeni saatinde bunu net olarak sunacak gibi görünüyor. Watch Series 8 için tansiyon ve kan şekeri ölçüm ihtimali de bulunuyor. Apple Watch serisi şu an EKG ölçümü, uyku takibi ve nabız gibi sağlık özelliklerini sunuyor.

Ming-Chi Kuo aynı zamanda gelecek AirPods’ların da sağlık konusunda bazı özellikler sunacağını belirtiyor. Kuo bu konuda bir tarih vermiyor ancak çalışmaların / planların olduğunu söylüyor. Aslında da bu da uzun zamandır gündemde. sıhhat özelliklerine sahip hali hazırda bazı kablosuz kulaklık modelleri yer alıyor.

alakanizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki ayrıntılara bakın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap