1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Apple, Face ID’yi maske ile çalışır hale getirmek istiyor

Apple, Face ID’yi maske ile çalışır hale getirmek istiyor
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Apple’ın iPhone ve iPad’lerinde yer alan Face ID yüz tanıma sistemi, maske ile çalışmıyor. Ancak bu durum yakında tamamen değişebilir.

Apple, geçtiğimiz aylarda yayımladığı iOS 14.5 sürümü ile kişiler maske takarken dahi Face ID üzerinden iPhone’larının kilidini açmasına imkan tanımaya başladı. Ancak bunun için mutlaka kilidi açılmış bir Apple Watch‘a ihtiyaç duyuluyordu.

tarafi sistem onayı saatten alıyordu ve bu özellik pandemi döneminde çok olumlu bulunmuştu. Apple hatırlarsınız bundan önce de Face ID için bir maske güncellenmesi yapmış ve sistemin maskeyi algılar algılamaz şifre sormasını sağlamıştı.

Ancak bunlar herkesin bildiği üzere geçici bir çözüm oluşturuyor. Bu yüzden firma daha kalıcı bir çözüm istiyor. Bu çözüm de Face ID’yi maske ile çalışır hale getirmek olacak. Jon Prosser tarafından yapılan sızıntıya göre bunun için özel bir test donanımı dahi hazırlanmış.

Direkt olarak yukarıda yer alan donanım ile Face ID’nin maske takılıyken ve maskeden dolayı buharlaşan gözlüklere rağmen çalışabilir hale getirildiği aktarılıyor. Apple’ın bunu kendi içinde / çalışanları arasında aktif olarak test ettiği aktarılıyor.

Peki bu özellik ne zaman gelecek? Apple yeni dönemi iPhone 13 ailesi ile başlatabilir. Daha ufak bir çentikle gelecek telefonlar, henüz güvenli şekilde nasıl yapılacağı net değil ancak maske takılıyken dahi kişileri tanıyabilir.

Apple’ın bu özelliği iPhone 13’ler ile beraber tanıtması ve 2022 içerisinde yayımlayacağı bir güncelleme ile kullanılabilir hale getirme ihtimali de bulunuyor. Bu sistemin iPhone 12 ve altındaki eski cihazlarda çalışıp çalışmayacağı ise henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Face ID ve Touch konusunda başka planlar da yapıyor

Mark Gurman’ın son açıklamasına göre Apple ciddi anlamda iPhone 13 serisi için ekrana entegre Touch ID yani ekrandan parmak izi okuma sistemini test etmiş. Ancak firma bu süreci “şimdilik” uygun bulmamış ve yine Face ID kullanılmasına karar verilmiş.

iPhone 13’lerde bildiğimiz kadarıyla Face ID sistemi biraz daha ufalan çentiğin içerisinde yer alacak. Apple’ın en büyük amacı Gurman’a göre Face ID’yi ekranın altına almak ve bu şekilde çentiği tamamen ortadan kaldırmak.

Ancak bu durum gelecek iPhone’lar için Touch ID’yi rafa kaldırmıyor. Söylendiği kadarıyla Apple, Touch ID’yi de ekrana entegre olarak sunmayı gerçek anlamda istiyor. Gurman burada iki farklı yolun izlenebileceğini belirtiyor.

2022’de veya sonrasında gelecek iPhone’ların üst seviye modellerinde ekrana entegre Face ID, alt seviyedekilerde ise çentikte Face ID kullanılabilir.

Aynı şekilde 2022’de veya sonrasında gelecek iPhone’ların üst seviye modellerinde ekrana entegre Face ID, alt seviyedekilerde ise ekrana entegre Touch ID kullanılabilir.

alakanizi Çekebilir

Ford’un yeni otomobil güvenlik sistemiyle tanışın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap