1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Apple Car elektrikli otomobil projesinin başı şirketten ayrıldı

Apple Car elektrikli otomobil projesinin başı şirketten ayrıldı
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Apple Car

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer merkezde şirket için kötü bir haber var.

Apple Car en son Digitimes tarafından verilen bir haber ile ses getirmişti. Bu kesin bir bilgi değildi ve Apple’ın ilk otomobilini 2024 yılında üretim almayı hedeflediğini gösteriyordu.

Daha sonra bu 2024 tarihi bir kez daha verildi. Ancak bunun yanına Toyota ismi de eklendi. Ortaya çıkan son dedikodularda Apple’ın 2024 yılında seri üretime alınacak ilk otomobil modeli için alanın devi Toyota ile aktif olarak görüşme içerisinde bulunduğu aktarıldı.

Apple’ın ilk otomobili için şimdi çıkan haber ise bir ayrılık oldu. Şirket, Project Titan olarak geçen ilk araç projesini yönetmesi için Ağustos 2018’de eski Tesla kıdemli mühendis Doug Field’ı işe almıştı. Ancak bu macera bugün sona erdi. Doug Field bugün Apple’dan ayrıldı ve üst düzey bir yönetici olarak Ford’a geçti.

Bu durum elbette Apple için kötü ancak yaşanan ayrılık projenin sonunu getirmeyecek. Apple gerçekten çok büyük bir firma ve Field’ın yerini kısa sürede dolduracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için daha önce atılan önemli adımlar şunlar olmuştu

Apple Car elektrikli otomobil modeli gündemimize en son Ulrich Kranz ayrıntıı ile gelmişti. BMW’de elektrikli temelli i3 ve i8 otomobil projelerinden çalışan, elektrikli otomobil firması Canoo‘nun kurucularından olan Ulrich Kranz, Apple’da Apple Car projesi için görev yapmaya başlamıştı.

Daha sonra ise ilk aracın pil üretimi ile alakalı bir bilgi ses getirmişti. Apple’ın ilk aracın pil üretimi için Tayvan merkezli firmalar ile çalışmak istediği aktarılıyor. Apple’ın pili direkt olarak ABD içerisinde üretmek istediği açıklanıyor.

Süreçte adı geçen isimler Foxconn ile isimvanced Lithium Electrochemistry ve bu iki ismin de ABD’de fabrika kurarak Apple Car için pil üretme planı bulunuyor.

Apple ortaya çıktığı kadarıyla ilk aracı için cenup Kore merkezli firmaları da es geçmiyor. Hatta bu konuda Apple’ın bir grup çalışanını Kore’ye gönderdiği aktarılıyor. Burada LG, ve SK Group gibi isimler ile ilk araç özelinde görüşmeler yapılacağı belirtiliyor.

alakanizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap