1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Angry Birds’ün geliştiricisi, yerli oyun şirketini satın aldı

Angry Birds’ün geliştiricisi, yerli oyun şirketini satın aldı
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Mobil oyun sektörü büyümeye devam ediyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla daha da tanınmışleşen bu oyunlar, genellikle bedava olması ve genel kullanıcıya hitap etmesi nedeniyle sık sık tercih ediliyor. Bu durum, mobil oyun sektörünün her yıl inanılmaz bir hızla büyümesine neden oluyor.

Mobil oyun pazarında oldukça başarılı olan ülkemiz, irili ufaklı pek çok oyun stüdyosuna sahip. Söz konusu stüdyolar gerek elde ettikleri başarılarla gerekse de piyasa değerleri ile isimlerini duyuruyor. Geçtiğimiz yıllarda 8 milyar dolara Zynga’ya satılan Peak Games, bunun en büyük örneği. Şimdi ise yerli oyun stüdyosu Ruby Games benzer bir süreçten geçiyor.


Yerli oyun şirketi Ace Games’e 7 milyon dolarlık yatırım

Yerli oyun şirketi Ace Games’e 7 milyon dolarlık yatırım

Peak Games’in kurucularından Hakan Baş tarafından kurulan yerli mobil oyun şirketi Ace Games, 7 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Mobil oyunlar yükseliyor.

Rovio Entertainment, Ruby Games’i satın aldı

Son yıllarda hızlı bir yükseliş yakalayan Türk mobil oyun sektöründe önemli bir gelişme yaşandı. İzmir’de bulunan Ruby Games, Angry Birds‘ün geliştiricisi Rovio Entertainment‘ın radarına takıldı. Masaya oturan iki şirketin yetkilileri, satın alma konusunda anlaştı. Kademeli olarak gerçekleşecek olan işlem 5 yılda tamamlanacak.

Ruby Games

İlk etapta Ruby Games‘in yüzde 20’lik kısmı için 10 milyon dolar ödeyecek olan şirket, 12 aylık mali performansına bağlı olarak yüzde 50 hissesini satın alacak. Kalan yüzde 30′luk hissenin devri ise 5 yıl içerisinde gerçekleşecek. Ancak anlaşmanın tam bedelinin ne olduğu şimdilik gizemini koruyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ruby Games CEO’su Mert Can Kurum, “Dünyanın en sevilen mobil oyun markalarından biri olan Angry Birds’ü yaratan şirketin parçası olmak heyecan verici. Rovio’ya katılmaktan gurur duyuyoruz. Bu satın alma bizim için yeni bir sayfa açıyor. Rovio’nun oynaması bedava oyunlardaki uzun geçmişi ve uzmanlığı daha yüksek seviyelere ulaşmamıza yardımcı olacak. Diğer stüdyolarla birlikte çalışmayı ve ilaveten bilgi ve uzmanlığımızı paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Ruby Games gibi yerli oyun şirketlerini başarılı buluyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap