1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Adeta su üstünde uçan oldukça iddialı elektrikli tekne: Candela C-8

Adeta su üstünde uçan oldukça iddialı elektrikli tekne: Candela C-8
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Elektrikli ulaşım araçları havada ve karada olduğu gibi deniz üstünde de yer alıyor. Bunların son dönemde en çok ses getireni elektrikli tekne Candela C-8.

kırmızıanında çok dikkat çeken elektrikli tekne Candela C-8, maksimum 7-8 kişilik bir seçenek olarak karşımızda yer alıyor. Bu modelin en önemli özelliklerinden birisi elektrikli olması dışında üzerine kurulduğu altyapı.

Candela C-8, ilk olarak Candela C-7’nin üzerine konumlandırılıyor. C7’de ilk çıktığı çok ses getirmişti çünkü özel parçalar ile hareket halinde ana gövdenin suyla teması kesiliyor ve böylece sürtünme tam yüzde 80 azaltılıyordu. Bu da büyük bir verim getiriyordu.

Hızlandığı zaman altındaki özel bacakların / kanatların üzerinde yol alır hale gelen araç, bu sayede 40 kWh pil paketiyle 93 km kadar menzil getiriyordu ve 55 km/s hıza çıkabiliyordu.

Aynı altyapıyı daha modern bir gövdede birleştiren Candela C-8, biraz büyütülen 44 kWh pil paketiyle menzili 93 km üzerine taşıyor ve yeni geliştirilen 55 kW elektrik motoruyla elektronik olarak limitli şekilde 55 km/s hıza çıkabiliyor. Elektrik motoru hıza göre hareket ediyor ve düşük hızda yukarıya doğru çekiliyor.

Menzil konusunda sınıfının mevcut en iyi seçeneği olduğu aktarılan C-8, yerini aldığı C-7’ye oranla lüksün çıtasını ciddi şekilde yükseltiyor. 2022 Ocak ayında üretime alınacak elektrikli tekne Candela C-8 için açıklanan fiyat ise 290 bin euro seviyesinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli tekne Candela C-8, deniz üstündeki ufak gelecek seçeneklerinden

Dün ise hatırlarsınız elektrikli kargo gemisi uçuruma Birkeland karşımıza çıkmıştı. Detaylarına burada ulaşabileceğiniz gemi, elektrikli olması yanında insansız yol alabiliyor olmasıyla ses getirmişti.

Kısaca hatırlamak adına uçuruma Birkeland bünyesinde 7 MWh kapasitesinde bir pil paketi taşıyor ve elektrik motorlarıyla 13 knots / 15 mph hızında yol alabiliyor. Birçok diğer kargo gemisinden daha ufak olan otonom gemi, 60 adet 40’lık konteyner taşıyabiliyor.

Gemilerdeki dizel motorlardan kaynaklanan zehirli Kükürt Oksit (SOx) ve Azot Oksit (NOx) emisyonlarıyla mücadele için hayat bulan uçuruma Birkeland, ileride gelecek daha büyük versiyonlara bir test platformu da olacak.

alakanizi Çekebilir

Geleceğin ulaşım aracı ile tanışın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap